اسباب بازی های مناسب طوطی ها و طرز تهیه آنها در منزل ( بخش دوم )

اسباب بازی

اسباب بازی ، ابزاری است که پرنده بر اساس رفتار خود جایزه میگیرد. اسباب بازی پزندگان به گونه ای طراحی گردیده است که پرنده بتواند خارج از کار برد آن با آن بازی کند و لذت ببرد. ایده این وسایل از کودکان گرفته شده است، همانگونه که کردکان از گرفتن اسباب بازی خوشحال می شوند، پرندگان نیز خوشحال می شوند.

در قبل مطالبی در خصوص اسباب بازی بیان گردید. در این مقاله می خواهیم به بیهن نکات دیگر بپردازیم.

قسمت ۴:

نشیمنگاه زمینی

پرندگان بزرگ سایز از نشیمنگاههای T-شکل نصب شده بر روی زمین بیشتر استقبال می نمایند. خیلی از مغازه ها اینگونه نشیمنگاه ها را می فروشند. من از PVC برای ساخت این نوع نشیمنگاه استفاده نمودم. برای ساخت، به یک قسمت پایه با قطر ۳۵ سانتی متر نیاز است که می تواند از جنس چوب و یا هر چیز سنگین دیگری باشد. از لوله های PVC 5/1 اینچی و چسب مخصوص استفاده نمایید. شما می توانید این وسایل را در ابزارفروشی ها پیدا کنید. یک قطعه یک متری از لوله PVC را برش دهید. ارتفاع این نشیمنگاه بستگی مستقیمی به نوع تمرینی دارد که با پرنده خود می خواهید انجام دهید.  از یک سه راهی PVC استفاده کرده و قسمت افقی را از جنس چوب بروی آن نصب نمایید. استفاده از چوب در این قسمت بسیار بهتر از PVC است زیرا پرنده راحتتر می تواند بر روی آن بایستد.

اسباب بازی

قسمت ۵:

نشیمنگاه رومیزی

میتوانید از این نوع نشیمنگاه ها در بین انجام شگردهای گوناگون استفاده نمایید. این نشیمنگاه از یک پایه، دو قطعه عمودی و یک قطعه افقی تشکیل شده است.

اسباب بازی

قسمت پایه بهتر است در حدود ۳ سانتیمتر ضخامت داشته و دارای ابعاد ۲۰×۲۰ سانتیمتر باشد. قطر قسمتهای عمودی در حدود یک سانتیمتر بوده و طول آنها ۵ سانتی متر می باشد. قسمت افقی با ۵/۱ سانتیمتر قطر  و ۲۰ سانتی متر طول بایستی انتخاب شود. پایه ها را با فاصله ۱۲ سانتی متری از هم نصب نمایید. می توانیید برای نصب قطعات از پیچ یا چسب چوب استفاده نمایید.

قسمت ۶:

حلقه درون پایه میله ایی شکل

اسباب بازی شگرد “حلقه درون پایه میله ایی شکل” بسیار آسان ساخته می شود. یک صفحه چوبی ۱۰×۱۰ سانتیمتری به ضخامت ۲ سانتی متر را برش دهید. یک میله ایی چوبی به قطر ۲ سانتیمتر و طول ۷ سانتیمتر را نیز برش دهید. در وسط صفحه پایه با دریل یک سوراخ ایجاد کنید. سپس میله چوب را درون سوراخ ایجاد شده نصب نمایید. در صورت تمایل می توانید از چسب استفاده نمایید.

سپس حلقه هایی را که استفاده خواهید نمود، تهیه نمایید. حلقه ها را با سایز های مختلف (بین ۳ تا ۶ سانتیمتر قطر) انتخاب کنید. حلقه های با سایز های مختلف بایستی همگی یک رنگ باشند تا بتوان از آنها برای آموزش تفکیک سایزها استفاده نمود.

برای آموزش تفکیک رنگها، از حلقه های با رنگ مختلف و سایز یکسان استفاده نمایید. بهتر رنگ حلقه در صورت امکان براق باشد. سپس اسباب بازی را رنگ کرده و حلقه های همرنگ را درون آن قرار دهید. هم اکنون اسباب بازی شما برای آموزش شگردهای مرتبط آماده است.

قسمت ۷:

صفحه پازل

صفحه پازل از دو قطعه چوبی در ابعاد ۳۵×۱۲ سانتیمتر درست می شود. صفحه ایی که بر روی صفحه اصلی چسبانده می شود یک و نیم سانتیمتر ضخامت داشته و صفحه ایی که در زیر صفحه بالایی نصب می شود ۶/۰ سانتیمتر ضخامت دارد.

سه شکل مختلف از صفحه بالایی برش دهید و از آنها به عنوان پازل استفاده کنید. اگر انها را به دقت برش دهید، می توانید قطعات خارج شده را دوباره به درون محل برش برگردانید. دقت کنید که قطعات به اسانی در محل های مورد نظر قابل جابجا کردن باشند و گیر نکنند. صفحه بالایی را سفید رنگ آمیزی نمایید و هرکدام از محلهای برش را به رنگ دراورید. بهتر است از رنگهای قرمز، زرد و آبی استفاده نمایید که به راحتی برای پرنده قابل تشخیص باشد. به یاد داشته باشید که هرکدام از قطعات را همرنگ محل قرار گیری آن، رنگ نمایید. در وسط هر کدام از شکلها پیچی را قرار دهید تا پرنده بتواند با گرفتن ان شکل را جابجا کند.

اسباب بازی

قسمت ۸:

حلقه بسکتبال

آموزش انداختن توپ در حلقه بسکتبال شگردی محبوب بوده و معمولا ست بسکتبال بصورت تجاری موجود می باشد. بهتر است ابتدا اشکال تجاری را بررسی نمایید، اگر نتوانسیتد ست متناسب با سایز پرندتان پیدا کنید، اقدام به ساخت آن نمایید.

اگر میخواهید خودتان ست بسکتبال را درست نمایید، از دستورالعملی که در ادامه آمده است پیروی کنید. یک دایره پایه با قطره ۱۴ سانتیمتر از یک قطعه چوبی با ضخامت یک سانتیمتر ببرید. یک لوله پنج هشتم اینچی بطول ۲۰ سانتیمتر انتخاب نمایید. در مرکز پایه یک سوراخی را ایجاد نمایید تا تیرک عمودی در ان جا شود. میتوانید صفحه پشت تور با ابعاد ۱۰×۱۰ سانتی متر را از یک قطعه چوبی با ضخامت یک سانتی متر انتخاب نمایید.

حلقه را می توانید از جنس پلاستیکی یا فلزی درست نمایید. زنجیرهای سبک را به قسمت زیر حلقه نسبت نمایید. باید توجه داشته باشید تعداد زنجیر ها را بگونه ایی انتخاب نمایید که بتواند از افتادن توپ جلوگیری نماید. ماندن توپ داخل در پرنده شما بسیار بیشتر از افتادن آن اثرگذار است.

اسباب بازی

قسمت ۹:

Shell game

برای پرندگان کوچک می توانید از یک پوسته گرده نصف شده، استفاده نمایید. سعی کنید سه Shell با سایزها و اندازه یکسان پیدا کنید. در وسط هر Shell یک پیچ نصب نمایید تا پرندتان به اسانی بتواند آنرا جابجا کند.

برای پرندگان بزرگ سایز می توانید از درپوش پلاستیکی اسپری ها استفاده نمایید. مطمئن شوید که تمامی این درپوش ها یکسان و یک سایز باشند. برای این درپوشهای پلاستیکی هم پیچ نصب نمایید تا پرنده به آسانی بتواند آنها را جابجا کند.

اگر به Shell با سایز بزرگتر نیاز داشتید، می توانید از درپوش اسپری های رنگ استفاده نمایید.

اسباب بازی

قسمت ۱۰:

باربل/دمبل (Barbell/Dumbbell)

باربل از یک قطعه چوبی کوتاه با قطر یک سانتیمتر استفاده کرده و در دو انتهای دو توپ پینگ پونگ نصب نمایید. اندازه چوب بستگی مستقیمی با سایز پرنده شما دارد. کل اسباب بازی که درست نمودید را مشکی رنگ بزنید. با رنگ سفید یر روی توپهای پینگ پونگ ۱۵ کلیوگرم را درج نمایید.

دمبل هم اندازه باربل می باشد، بنابراین می توانید از چوبی کوتاه با قطر یک سانتیمتر برای آن استفاده کنید. بجای توپ پینگ پونگ می توانید دو بلوک چوبی در دو انتهای ان قرار دهید. سایز بلوکها بستگی مستقیمی با سایز پرندتان دارد.

اسباب بازی

قسمت ۱۱:

زمین فوتبال

با یک تکه چوبی به ابعاد ۲۸×۵۰ سانتیمتر با قطر یک سانتیمتر شروع نمایید. این قطعه چوب در واقع زمین فوتبال شما می باشد. یک قطعه چوبی به دور تا دور زمین نصب نمایید. سایز این قطعات باید یه اندازه ایی باشد تا از خروج توپ جلوگیری نماید. دو قطعه چوبی با قطر ۵/۱ سانتیمتر و طول ۲۰ سانتیمتر برش دهید و آنها را در قسمت بالای زمین فوتبال نصب نمایید تا نقش دروازه را ایفا کنند. می توانید زمین بازی را بمنظور طبیعی تر به نظر رسیدن سبز نمایید. می توانید از اسباب بازی فروشیها توپ فوتبال کوچک خریداری نمایید.

اسباب بازی