تغذیه بچه گربه

تغذیه بچه گربه

نکته دیگری که در خصوص تغذیه بچه گربه ها اهمیت زیادی دارد این است که به هیچ عنوان در توله ها خصوصا بچه گربه ها تا قبل از هفت ماهگی مرغ یا گوشت قرمز را به صورت وعده های متداول استفاده نکنید زیرا مرغ و گوشت به دلیل دارا بودن مقادیر بالای فسفر باعث دفع شدید کلسیم از بدن و پوکی استخوان در توله و بچه گربه می شود. این عارضه که در اثر عدم رعایت این نکته بسیار محتمل است و ما با موارد زیادی از این بیماران مواجه هستیم در صورت عدم تشخیص و درمان صحیح و بموقع می تواند عوارض جبران ناپذیری بر روی استخوان ایجاد کند. بنابراین توصیه می کنیم تا حد امکان از زمانی که تغذیه غیر شیر آغاز می شود از غذاهای مخصوص توله یا بچه گربه استفاده کنید تا علاوه بر تامین مواد غذایی ضروری مورد نیاز، از چنین عوارضی پیشگیری شود.

نکات بسیار مهم در خصوص تغذیه بچه گربه

در خصوص پوست و مو نیز می بایست اولا به صورت روزانه تمام سطح بدن برس زده شود تا حیوان از همین سنین پایین به این کار به عنوان یک برنامه روزانه عادت کند، همچنین تا حد امکان از شست و شوی بدن خودداری شود زیرا به دلیل عدم توانایی توله یا بچه گربه به تطبیق سریع دمای بدن با دمای محیط بعد از شست و شو، اصطلاحا امکان هایپوترمی یا افت دمای بدن وجود دارد که می تواند در حیوان کم سن خطرناک باشد.

ابتدا مختصری در خصوص ضرورت واکسیناسیون توله ها و بچه گربه ها عرض می کنم. واکسن پلی والان (چندگانه) در سگ ها حامل چندین عامل ویروسی و باکتریایی است که تنها دو ویروس از این بین (ویروس های پاروو و دیستمپر) عامل بسیاری از موارد مرگ و میر خصوصا در سنین زیر یکسال هستند. همچنین در واکسن پلی والان گربه، ویروس پن لکوپنی به تنهایی عامل بیشترین تلفات در گربه های زیر یک سال است.

جناب آقای دکتر امیر کمیلیان