سوالات تخصصی:

جهت طرح هر گونه سوال در مورد حیوانات خانگی ( تغذیه و بیماری )با پرداخت ۲۰ هزار تومان سوال خود را مطرح کنید.فقط تاکید می شود در هر بخش فقط یک سوال مطرح کنید( در صورت مطرح کردن بیش از یک سوال در هر مرتبه فقط سوال اول پاسخ داده خواهد شد).
پس از درج سوال توسط شما، ظرف ۴۸ ساعت سوال شما توسط متخصصین ما پاسخ داده خواهد شد.
در صورت عدم رضایت از پاسخ، هزینه شما عودت خواهد شد.

سه عدد جوجه مرغ یک ماهه دارم و در یک جعبه کفش داخل منزل ازشون نگهداری میکنم. تا بحال از برنج و ارزن و سبزیجات و ذرت خرده شده تغذیه شده اند. از دیروز پرنده ها کم کم بی حال شده و حالت فلجی بهشون دست داد و همش می نشینند. راهنمایی میکنید؟

پاسخ:

با توجه به وضعیت تغذیه و محل نگهداری پرنده احتمال کمبودهای تغذیه ای وجود دارد. حتما از منابع کلسیمی در جیره غذایی پرنده ها استفاده شود. از ترکیبات دارویی بی کمپلکس و کلسیم بایستی به مدت یک هفته بر اساس دز توصیه شده استفاده شود. پرنده ها روزانه یک تا دو ساعت در معرض آفتاب مستقیم قرار بگیرند.

یک عدد مرغ مینا ۳ ساله دارم. در یک قفس معمولی با ابعاد ۴۰*۴۵*۵۰ سانتیمتر ازش نگهداری میکنم. بیشتر اوقات در منزل آزاد است. دان مخصوص مینا به پرنده می دهم. خیلی هم به غذاهایی که خودمان میخوریم علاقه دارد. از ۲ روز پیش که حمامش کردم و جلوی کولر خشک شد، کز کرده و از بینی ترشحات آبکی دارد. میشه لطفا کمکم کنید؟

پاسخ:

با توجه به علائم بالینی پرنده به احتمال زیاد درگیر سندرم تنفسی شده است. بصورت اولیه جای پرنده را گرم نگه دارید. مراقب باشید پرنده از اشتها نرود. از محلول بی کمپلکس به همراه آنتی بیوتیک با دز توصیه شده به مدت سه روز در آب پرنده استفاده کنید. در ادامه بیماری ممکن است علائم اسهال نیز دیده شود. در این صورت بایستی برای مایع درمانی پرنده شما به کلینیک ارجاع شود. در ارتباط با وضعیت تغذیه، بعد از بهبودی پرنده بایستی دسترسی اش به غذاهایی که خودتان میخورید حتما محدود شود.

یک جفت عروس هلندی ۲ ساله دارم. پرنده ماده در فصل تولید مثل هر بار پنج عدد تخم می گذارد. متاسفانه تا الان فقط یک جوجه از تخم ها خارج شده و آن هم در دو روزگی مرد. پرنده ها فقط ارزن، کمی هویج و کاهو بصورت روزانه میخورند. قفسشون استیل با ابعاد ۴۰*۴۰*۱۰۰ می باشد. کنار پنجره هستند. لطفا راهنمایی کنید؟

پاسخ:

جیره غذایی که در اختیار پرنده قرار گرفته است برای تولید مثل بسیار ضعیف می باشد. حتما می بایست قبل از فصل تخمگذاری و بعد از تخم گذاری از محلول ویتامین با افزودنی اسید آمینه بصورت روزانه استفاده شود. امکانات آشیانه پیش ساخته برای پرنده ها فراهم شود.

دستور عمل تجویز واکسن کزاز در اسب و کره اسب ها به چه صورت است؟

پاسخ:

 • در کره اسب هایی که از مادیان واکسینه شده متولد شده اند ۳ تزریق به شرح زیر:
  • تزریق اول در ۳ ماهگی
  • تزریق دوم در ۴ ماهگی
  • تزریق سوم در ۱۶ ماهگی

  در کره اسب هایی که از مادیانی که واکسن دریافت نکرده متولد شده اند ۳ تزریق به شرح زیر:

  • تزریق اول در ۱ تا ۴ ماهگی و ۲ تزریق دیگر به فاصله ۴ هفته

  در مادیان ها و اسب هایی که قبلاً واکسینه شده اند:

  • در صورت آبستنی، تزریق یک دز واکسن در ماه آخر آبستنی ( ۴ تا ۶ هفته قبل از زایمان) در غیر این صورت تزریق یاد آور هر ۲ تا ۵ سال یک بار

  در مادیان هایی که قبلاً واکسینه نشده اند:

  • ۲ تزریق به فاصله ۶-۴ هفته و تزریق سوم یک سال بعد از تزریق دوم ( در صورت آبستنی، ۴ تا ۶ هفته مانده به زایمان دز سوم تزریق شود) و سپس تزریق یادآور ۲ تا ۵ سال یک بار

  بعد از پرخوری گوسفند ها از آرد جو و ذرت باید کرد چیست؟

  قبل از اقدامات درمانی تجویز شده توسط دامپزشک اولین اقدام جهت جلوگیری از تشدید بیماری اسیدوز شکمبه، ممانعت دام های درگیر از نوشیدن آب هست.

  بهترین زمان برای سنجش کتون بادی در گاوهای شیری بعد از زایش چه روزی است؟

  براساس توصیه شرکت های  تولید کننده محصولات تجاری برای بررسی در این دوره باید اقدام شود ولی به طور کلی روزهای ۳ تا ۷  پس از زایش توصیه می شود.

بعد از پرخوری گوسفند ها از آرد جو و ذرت باید چه کار کرد چیست؟

پاسخ:

قبل از اقدامات درمانی تجویز شده توسط دامپزشک اولین اقدام جهت جلوگیری از تشدید بیماری اسیدوز شکمبه، ممانعت دام های درگیر از نوشیدن آب هست.

بهترین زمان برای سنجش کتون بادی در گاوهای شیری بعد از زایش چه روزی است؟

پاسخ:

براساس توصیه شرکت های  تولید کننده محصولات تجاری برای بررسی در این دوره باید اقدام شود ولی به طور کلی روزهای ۳ تا ۷  پس از زایش توصیه می شود.