مراقبت های بهداشتی لازم در خصوص سگ‌ها و گربه های میانسال

سگ و گربه بزرگسال

مراقبت های بهداشتی لازم در خصوص سگ‌ها و گربه های میانسال ، سگ ها و گربه‌ها نیز همانند انسان با افزایش سن به بیماری های خاصی مستعدتر می شوند. هرچند بسیاری از این موارد و توصیه ها در همه سنین نیازمند توجه هستند اما طبیعتا با افزایش سن می بایست با نگاه ویژه ای مورد توجه قرار گیرند. یکی از موارد مهم که می بایست مدنظر قرار گیرد کنترل وزن است. به عنوان یک قاعده کلی عرض می کنم که بیماری ها و عوارضی که ناشی از افزایش وزن هستند بسیار متداول‌تر و خطرناک تر از بیماری های ناشی از لاغری و حتی سوء تغذیه هستند. در سنین قبل از بلوغ که سلول‌های های چربی تکثیر می شوند با افزایش چربی و کالری غذا این تکثیر شدت می یابد و نتیجه آن استعداد بیشتر حیوان به چاقی در بزرگسالی است. علاوه بر این باید در نظر گرفته شود که با افزایش سن متابولیسم بدن کاهش می یابد و معمولا تحرک حیوان نیز کاهش می یابد که همه این موارد حیوان را به افزایش بیش از حد وزن مستعد می کند. این عارضه شدت اختلالات قلبی احتمالی، اختلالات مفصلی نظیر آرتروز، اختلالات ریوی و… را افزایش می دهد. بنابراین تنظیم صحیح رژیم غذایی همراه با تحرک مناسب نکته ای حیاتی در جلوگیری از چاقی حیوان خواهد بود.

نکته دیگر به حداقل رساندن استفاده از نمک در غذای حیوان است. توجه داشته باشید که سدیم موجود در نمک با افزایش فشار خون باعث آسیب های قلبی و کلیوی غیر قابل برگشت می شود. بنابراین در صورت استفاده از غذای خانگی این نکته را درنظر بگیرید و در خصوص میزان نمک موجود در غذاهای تجاری نیز حساس باشید و سعی کنید حداقل از غذاهای مخصوص حیوانات مسن استفاده کنید.

مورد بعدی جلوگیری از تشکیل جرم دندانی است. همانطور که قبلا عرض شد بعد از یک سالگی تدریجا جرم دندانی سطح دندانها را فرا می گیرد و بهترین راه پیشگیری از تشکیل جرم دندانی مسواک زدن روزانه است. در هر صورت اگر به هر دلیلی جرم دندانی تشکیل شد در اولین فرصت ممکن نسبت به جرمگیری دندان اقدام شود زیرا آنتی ژن های موجود در جرم دندان در مجاورت دائم با مویرگ های خونی لثه ها وارد عروق خونی می شوند و احتمال آسیب به دریچه های قلبی و گلومرول های کلیوی را افزایش می دهند.

یکی دیگر از مواردی که نیازمند توجه ویژه و بموقع است تغییرات غیر طبیعی در حالات عمومی حیوان است. به عنوان مثال افزایش اشتها خصوصا زمانی که با کاهش وزن همراه باشد، پرنوشی و پرادراری، سرفه، تغییرات خلق و خو (خصوصا افزایش پرخاشگری همراه با کاهش وزن و افزایش اشتها در گربه‌ها)، افزایش وزن با وجود کاهش اشتها، اسهال یا استفراغ مزمن، سرفه مزمن، قرمزی ناگهانی چشم و… همگی مواردی هستند که نیازمند توجه سریع و بموقع می باشند. چه بسا بتوان با تشخیص زودهنگام یک بیماری از آسیب های احتمالی بعدی جلوگیری نمود.

مورد دیگر اهمیت دادن به چک آپ های دوره ای حیوان است. حداقل از میانسالی به بعد (یعنی حدود ۵ سالگی) سالی یک بار آزمایش خون کامل و آزمایش ادرار انجام شود. همچنین توصیه می شود سونوگرافی از محوطه شکمی و عکس رادیولوژی از قفسه سینه سالانه انجام شود. متاسفانه بسیاری از توده های بدخیم در ابتدا فاقد هرگونه علامتی هستند و با سونوگرافی دقیق محوطه شکمی و رادیوگرافی از قفسه سینه می توان قبل از اینکه توده های احتمالی افزایش اندازه پیدا کرده یا گسترش یابند این عوارض را تشخیص داد. توجه داشته باشید که تومورهای اولیه ریه و تومورهای بدخیم محوطه شکمی عوارض شایعی هستند که بعد از میانسالی احتمال وقوع آنها وجود دارد.

توجه به این نکات تا حدود زیادی می‌تواند به افزایش کمیت و کیفیت زندگی حیوانات خانگی کمک کند.

دکتر کمیلیان

متخصص نگهداری و بیماری های حیوانات خانگی (سگ و گربه)