مراقبت های بهداشتی لازم برای پوست و مو

مراقبت های بهداشتی لازم برای پوست و مو، پوست و مو به عنوان یک سد فیزیکی در برابر بسیاری از عوامل بیماری‌زا عمل می کند بنابراین توجه به بهداشت و سلامت پوست و مو مستقیماً بر سلامت بدن تأثیر می‌گذارد. لایه لیپوپروتئین سطحی پوست نقش مهمی در حفظ سلامت این سد فیزیکی دارد. هر عاملی که به این لایه آسیب برساند می تواند به اختلال در سلامت بدن منجر شود. به عنوان مثال، شست و شو با هر ترکیب دترجنت مانند شامپو (حتی با کیفیت ترین شامپو) می تواند با حل کردن این لایه لیپوپروتئینی منجر به بی دفاع شدن سطح پوست و ورود راحت تر عوامل بیماریزا از طریق پوست به بدن شود.

این نکته صرفا مثالی است که اهمیت توجه به بهداشت اصولی پوست و مو را آشکار می سازد. به طور کلی درنظر داشته باشید که شست و شو با شامپو باعث آسیب به پوست، تشدید ریزش مو، واکنش‌های آلرژیک، افزایش احتمال عفونت های قارچی پوست و حتی بدتر شدن بوی بدن حیوان می شود. هرگاه بحث عدم شست و شو پیش می آید بسیاری از افراد اظهار می دارند که «اتفاقا حیوان ما از شست و شو استقبال می کند چون بعد از آن خیلی سرحال شده و روی زمین غلت می زند». توجه داشته باشید که این رفتار حیوان بدین دلیل است که سگ و گربه دنیای اطراف را با بویایی خود شناسایی می کنند و طبیعتا اولین چیزی که نیاز به شناسایی آن دارند بوی بدن خودشان است. در طی شست و شو، با حل شدن موقت لایه لیپوپروتئین سطحی پوست که بوی ویژه بدن را ایجاد می کند بوی بدن موقتاً از بین می رود و حیوان دچار سردرگمی و استرس می شود. بنابراین جست و خیز های غیر طبیعی و غلتیدن حیوان نه به دلیل خوشحالی که ناشی از استرس و تلاش برای تحریک سطح پوست برای ترشح لایه لیپوپروتئینی و بازگشت بوی بدن است. این امر موجب می شود بوی بدن با سرعت بیشتری بازگردد. حال ممکن است این سوال مطرح شود که اگر نباید حیوان را با شامپو شست و شو کنیم چگونه بهداشت سطح پوست را فراهم نماییم؟

برس زدن روزانه بهترین راه حفظ بهداشت پوست و مو است. همچنین می توان یک روز در میان یک تکه ابر مرطوب روی بدن ماساژ داده شود و بعد تمام سطح بدن برس زده شود. در صورتی که این کار به طور مرتب انجام شود موهایی که ریشه آنها سست شده با برس جمع آوری می شوند و برس زدن روزانه غدد سطح پوست را فعال تر نموده و سطح ایمنی پوست را افزایش می دهد.
مصرف روزانه امگا۳ در طولانی مدت به بهبود کیفیت پوست و مو کمک می کند. همچنین قرص های مخمر آبجو که هم فرآورده های مخصوص سگ و گربه آنها موجود است و هم به صورت مکمل در داروخانه های انسانی موجود هستند به دلیل سرشار بودن از ویتامین‌های گروه ب تاثیر زیادی بر کیفیت پوست و موی سگ و گربه دارند.

در خاتمه باید یادآوری کنیم که ریزش موی فصلی که معمولا دوبار در سال در فصل بهار و اواخر تابستان و پاییز رخ می دهد پدیده ای فیزیولوژیک و طبیعی بوده و نیازی به اقدام درمانی ندارد. در صورتی که ریزش مو همراه با خارش و یا کچلی موضع همراه باشد می بایست به دامپزشک مراجعه کنید.
به امید سلامتی همه حیوانات دنیا

جناب دکتر کمیلیان متخصص درمان و نگهداری سک و گربه

برای مطالعه ی “چگونگی و رعایت شرایط لازم برای واکسیناسیون توله ها و بچه گربه ها” اینجا را کلیک کنید.