مراقبت های لازم برای نگهداری از توله ها قبل از واکسیناسیون

واکسیناسیون سگ

واکسیناسیون سگ : یکی از مخاطرات اصلی در سگ و گربه جوان بیماری های خطرناک ویروسی است که متأسفانه باعث تلفات قابل توجه و تحمیل هزینه‌های مادی و معنوی زیادی می شوند. در صورتی که با مراقبت صحیح از حیوان می توان خطرات این مشکلات را تا حد زیادی کاهش داد.
تا قبل از تکمیل واکسیناسیون و حدود یک ماه بعد از آن نباید توله با حیوانات دیگر حتی حیوانات واکسینه در تماس باشد چون در صورت دفع ویروس توسط حیوانات دیگر امکان ایجاد بیماری در توله وجود دارد. از بیرون بردن (پارک، پیاده روی و…) خودداری کنید. سعی کنید محل نگهداری توله را تمیز نگهدارید ولی از استفاده بیش از حد از ترکیبات ضدعفونی کننده محرک نظیر وایتکس خودداری کنید. در صورت مشاهده اسهال خصوصا زمانی که با بی حالی همراه باشد، استفراغ، سرفه، ترشح چرکی از چشم و بینی می بایست سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. بهترین مراقبت از توله تا قبل از یک و نیم تا دو ماهگی که زمان اولین واکسیناسیون است نگهداری حیوان در کنار مادر است. اگر به هر علتی این امکان وجود ندارد باید درنظر داشت که توله سگ یا بچه گربه تا یک و نیم ماهگی نیاز به شیر دارد و بهترین شیر بعد از شیر مادر، شیر خشک مخصوص سگ (برای توله سگ ها) و شیر خشک مخصوص گربه (برای بچه گربه ها) می باشد. تا سن سه هفتگی انحصارا می بایست حیوان شیر (حدود هفت تا هشت وعده در روز ) مصرف کند و بعد از سه هفتگی علاوه بر شیر از غذای کمکی نیز استفاده شود

غذای کمکی می تواند به صورت غذای خشک، سوپی یا کنسروی مخصوص توله سگ یا بچه گربه و یا مقدار خیلی کمی مرغ پخته همراه حجم زیادی سبزیجات پخته (کرفس، هویج، سیب زمینی و…) باشد. تدریجا حجم و تعداد وعده غذای کمکی را بیشتر و حجم و تعداد وعده شیر را کمتر کنید. از حدود سه هفتگی رویش دندان های شیری آغاز می شود. بهتر است روزی یک بار دندان ها مسواک زده شود تا حیوان به مسواک عادت کند. در صورت عدم استفاده از مسواک جرم دندانی تشکیل می شود و آنتی ژن های موجود در آن می تواند وارد گردش خون شود و به کلیه ها و دریچه های قبلی آسیب وارد کند.

نکته دیگری که در خصوص تغذیه بچه گربه ها اهمیت زیادی دارد این است که به هیچ عنوان در توله ها خصوصا بچه گربه ها تا قبل از هفت ماهگی مرغ یا گوشت قرمز را به صورت وعده های متداول استفاده نکنید زیرا مرغ و گوشت به دلیل دارا بودن مقادیر بالای فسفر باعث دفع شدید کلسیم از بدن و پوکی استخوان در توله و بچه گربه می شود. این عارضه که در اثر عدم رعایت این نکته بسیار محتمل است و ما با موارد زیادی از این بیماران مواجه هستیم در صورت عدم تشخیص و درمان صحیح و بموقع می تواند عوارض جبران ناپذیری بر روی استخوان ایجاد کند. بنابراین توصیه می کنیم تا حد امکان از زمانی که تغذیه غیر شیر آغاز می شود از غذاهای مخصوص توله یا بچه گربه استفاده کنید تا علاوه بر تامین مواد غذایی ضروری مورد نیاز، از چنین عوارضی پیشگیری شود.
در خصوص پوست و مو نیز می بایست اولا به صورت روزانه تمام سطح بدن برس زده شود تا حیوان از همین سنین پایین به این کار به عنوان یک برنامه روزانه عادت کند، همچنین تا حد امکان از شست و شوی بدن خودداری شود زیرا به دلیل عدم توانایی توله یا بچه گربه به تطبیق سریع دمای بدن با دمای محیط بعد از شست و شو، اصطلاحا امکان هایپوترمی یا افت دمای بدن وجود دارد که می تواند در حیوان کم سن خطرناک باشد.