راههای پیشگیری از بروز سرطان در سگ و گربه

پیشگیری سرطان

پیشگیری سرطان – با صنعتی شدن جوامع معمولا بروز بیماری‌های عفونی کاهش و ابتلا به بیماری های تحلیل برنده نظیر سرطان ها افزایش می‌یابد. سگ و گربه نیز تا حد بسیار زیادی در شانس بروز سرطان از الگوهای مشابه انسان پیروی می‌کنند. این بدان معناست که بسیاری از عوامل سرطان زا (چه عوامل خارجی و چه عوامل مربوط به خود حیوان) میان انسان و سگ و گربه مشترک هستند. هرچند همانند انسان، در سگ و گربه نیز نمی توان به طور کامل از بروز انواع سرطان ها جلوگیری نمود اما نکاتی وجود دارد که با توجه به آنها می توان بروز بسیاری از سرطان ها را کاهش داد

برای اینکه بتوان نکات کاربردی و دقیق تری مطرح نمود سعی می کنم مواردی از شایع‌ترین سرطان های سگ و گربه و راههای پیشگیری از آنها را به اختصار توضیح دهم.

۱. تومورهای پستانی در سگ و گربه :

تومورهای پستانی همانند انسان تقریبا نیمی از موارد سرطان های حیوانات ماده را تشکیل می‌دهد. حدود نیمی از تومورهای پستانی در سگ و بیش از ۹۰ درصد تومورهای پستانی در گربه بدخیم هستند. تنها راه پیشگیری موثر عقیم سازی قبل از اولین فحلی است؛ به نحوی که اگر حیوان قبل از بروز اولین فحلی تحت جراحی عقیم سازی اصولی (اواریوهیسترکتومی) قرار گیرد شانس بروز تومورهای پستانی در سنین بالا نزدیک به صفر می شود. توجه داشته باشید در صورتیکه عقیم سازی بعد از فحلی صورت گیرد این اثر پیشگیری کننده به نحو قابل توجهی کاهش می یابد به صورتی که اگر حیوان سه دوره فحلی را پشت سر بگذارد و بعد عقیم شود این عقیم سازی دیگر تاثیری در پیشگیری از بروز تومورهای پستانی ندارد.

۲. تومورهای پوستی بدخیم (خصوصا SCC) :

همانند انسان یکی از عوامل مهم موثر در بروز تومور SCC پوست قرارگیری در معرض نور ماوراء بنفش خورشید است. خصوصا سگ ها و گربه هایی که پوست روشن تری دارند اگر در بین ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر در برابر تابش مستقیم خورشید قرار بگیرند احتمال بروز تومور SCC در آنها افزایش می یابد.

۳. آدنوکارسینوم ریه و SCC های محوطه دهانی:

این تومورها هم در انسان و هم در سگ و گربه با قرارگیری فرد در معرض دود سیگار مرتبط هستند. آدنوکارسینوم ریه از شایع‌ترین تومورهای اولیه ریه در سگ است و SCC نیز در سگ شایعترین تومور بدخیم دهان و در گربه دومین تومور شایع محوطه دهانی است که بسیاری اوقات در حیواناتی مشاهده می شوند که صاحبان سیگاری دارند.

۴. سرطان های دستگاه گوارش:

در بسیاری از حیوانات این سرطان ها با مصرف طولانی مدت غذاهای چرب، کنسروی و غذاهای دارای افزودنی های متعدد ارتباط دارند بنابراین می بایست تغذیه صحیح حیوان مورد توجه قرار گیرد.

۵. آدنوم و آدنوکارسینوم اطراف مقعد :

این تومورها مستقیما با میزان بالای تستوسترون خون مرتبط هستند. بنابراین سگ های نر عقیم نشده مسن به شدت در خطر ابتلا قرار دارند. در صورتی که حیوان نر عقیم شود از این عارضه تا حد بسیار زیادی پیشگیری می شود.

همانگونه که ملاحظه کردید بسیاری از موارد سرطان در سگ و گربه تا حدود زیادی قابل پیشگیری هستند بنابراین پیشنهاد می کنم تا حد امکان این موارد مدنظر قرار گیرد تا شانس بروز سرطان در حیوان کاهش یابد.

جناب آقای دکتر امیر کمیلیان

متخصص بیماری های داخلی حیوانات خانگی

برای مطالعه مطالبی در خصوص پیشگیری مقدم بر درمان اینجا را کلیک کنید