پیشگیری مقدم بر درمان

پیشگیری مقدم بر درمان

پیشگیری مقدم بر درمان، بسیاری از مشکلات و بیماری‌های حاد و مزمن در حیوانات خانگی قابل پیشگیری هستند. این پیشگیری قبل از پذیرش سرپرستی حیوان با مشاوره با دامپزشک مجرب و معاینه دقیق و ارزیابی اختلالات احتمالی آغاز می شود و به شیوه های مختلف تا پایان عمر ادامه می یابد. اپیشگیری مقدم بر درمان را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود:
۱. چگونگی انتخاب یک حیوان مناسب برای نگهداری
۲. مراقبت های لازم برای نگهداری توله ها قبل از اولین واکسیناسیون
۳. چگونگی و رعایت شرایط لازم برای واکسیناسیون توله ها و بچه گربه ها
۴. اهمیت و نحوه رعایت بهداشت دهان و دندان در سگ و گربه
۵. اصول کلی تغذیه در سگ و گربه
۶. نکات مهم در خصوص بهداشت پوست و مو
۷. ضرورت عقیم سازی سگ و گربه
۸. مراقبت های بهداشتی لازم از سنین میانسالی به بعد
۹. نکات مهم در پیشگیری از شایع‌ترین سرطان ها در سگ و گربه
و موارد متعدد دیگر…
در ادامه قصد دارم تدریجا موارد ذکر شده را به طور خلاصه شرح دهم.

۱۰.چگونگی انتخاب یک حیوان مناسب برای نگهداری
همواره تاکید داریم که قبل از تصمیم به خریداری یا به سرپرستی گرفتن یک حیوان خانگی ابتدا از بایدها و نبایدهای این حیطه آگاهی پیدا کنیم. گربه‌ها معمولا برای نگهداری افرادی که زمان طولانی (نصف روز یا بیشتر) در منزل نیستند مناسب ترند. در مقابل، سگها نیاز به توجه و وقت گذاشتن بیشتری هستند. تلاش کنید تا حد امکان حیوان کوچکتر از ۴۵ روز را به دلیل نیاز به شیر مادر از مادر جدا نکنید. اگر با ریزش موی طبیعی حیوان مشکل دارید پیشنهاد می کنم به سمت نگهداری از سگ و گربه نروید! نژادهای بزرگ را به دلیل نیاز به فضای بیشتر و تحرک بیشتر برای نگهداری در آپارتمان انتخاب نکنید. بسیاری از نژادها مثل نژاد پامرانین، تریر و شیتزو مستعد مشکلات حرکتی خصوصا در رفتگی کشکک زانو هستند. در صورتی که قصد نگهداری داشتید این نکته را در نظر بگیرید. برخی نژادها مثل پاگ، بولداگ و پکینز معمولا ترشحات بزاقی بیشتری دارند که در انتخاب باید در نظر گرفته شود. در نهایت زمان معاینه حتما از دامپزشک خود بخواهید خصوصا وضعیت قلب و ریه را به دقت معاینه کند.

همواره در نظر داشته باشید اگر به طور معمول زمانی طولانی در منزل نیستید سگ گزینه مناسبی برای نگهداری نیست و در صورت تمایل به نگهداری از حیوان خانگی گربه را پیشنهاد می کنیم. نکته مهم دیگر این است که در صورتی که خلوص نژادی حیوان برای شما اهمیت زیادی دارد حتما سعی کنید زمان تهیه یا خرید حداقل چهار تا پنج ماه از سن حیوان گذشته باشد تا امکان ارزیابی نژادی فراهم باشد. این موضوع را نیز در نظر بگیرید که توله کم سن سگ های بومی بزرگ از نظر ظاهری به توله بسیاری از نژاد های کوچک کاملا شبیه است و حتما برای تعیین نوع نژاد و سن حیوان از یک دامپزشک مجرب کمک بگیرید.

نکته نهایی اینکه هنگام خرید حیوان حتما در نظر بگیرید که با یک کالا مواجه نیستید ‌؛ قبل از انتخاب یک حیوان خانگی همه جوانب امر نظیر امکان نگهداری، رسیدگی بهداشتی و تربیتی و هزینه های تغذیه ای و درمانی احتمالی را مدنظر قرار دهید تا از مشکلات بعدی و آسیب روحی به حیوان پیشگیری شود.
پایان