لیست نژادهای خطرناک سگ

عوامل مختلفی برای تعیین میزان خطرناک بودن سگ ها وجود دارد، ولی این مسئله از نظر بسیاری از محققان مردود است. شاید درست نباشد که بی رحمانه به یک سگ برچسب «خطرناک» بزنیم. با اینحال می دانیم برخی از سگ ها، در صورت حمله به افراد و حیوانات، پتانسیل بیشتری برای آسیب رساندن به آن ها را خواهند داشت و بر این اساس ۲۵ نوع از خطرناک ترین سگ ها را انتخاب و معرفی می کنیم و معیار انتخاب، پتانسیل آن ها برای آسیب رساندن و یا کشتن افراد و حیوانات است.

Tosa Inu

توسا اینو یک سگ بزرگ است با ۶۰ تا ۹۰ کیلوگرم وزن و  ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر قد. اصولا آن را به عنوان سگ جنگجو پرورش می دهند. این سگ خطرناک می باشد و نگهداری آن در برخی کشورها ممنوع است.

American Bandogge

سگی بسیار قوی است که نژاد آن ترکیبی از پیت بول تریر (Pit Bull Terrier) امریکایی و  بولدوگ (Mastiff) ناپلی می باشد. اصولا این سگ ها برخلاف ظاهر عضلانی شان، برای جنگیدن تربیت نمی شوند. با این وجود برخی از آن ها را به عنوان سگ جنگی تربیت می کنند و به کار می گیرند.

Cane Corso

کین کورسو سگی عضلانی است که وزن آن حدود ۴۵ تا ۶۸ کیلوگرم است. این نژاد به آخرین گونه از سگ شکاری معروف است و از نسل «Canis Pugnax» می باشد که توسط رومی ها در جنگ ها استفاده می شد.

Bull Terrier

این سگ با کله بزرگ و تخم مرغی شکلش کاملا متمایز می باشد. بول تریر، سگ هایی بشدت قوی می باشند. آن ها لزوما وحشی نیستند اما نسبت به تحریک بسیار حساس می باشند و این خصیصه موجب می شود که (در برابر حیوانات کوچکتر) در رده سگ های خطرناک قرار گیرند.

Rhodesian Ridgeback

این سگ اصالتا از جنوب آفریقا می باشد. و از مشخصه هایش توانایی محافظت از شکاری که صاحبش گرفته، در برابر حیوانات دیگر است. این سگ شکاری نیمه اهلی، وفادار و باهوش است اما از غریبه ها خوشش نمی آید. لازم است با آنها به خوبی رفتار شود و خوب تربیت شوند. از آموزش های سختگیرانه خودداری شود و در عوض مهارتهای اجتماعی آن ها تقویت شود، زیرا می توانند بسیار حساس و متهاجم شده و اصطلاحا روی سگ شان بالا بیاید.

Dogo Argentino

دوگو آرژانتینو، سگی بزرگ، سفید و ماهیچه ای است و در آرژانتین پرورش یافته است. این سگ اصولا به منظور شکارهای بزرگ، از جمله یوزپلنگ و گراز وحشی تربیت می شود. آرژانتینو با وجود آنکه بسیار قوی و عضلانی است، برای انسان ها کاملا بی خطر می باشد. با این وجود، نگهداری آن ها در انگلستان غیر قانونی می باشد.

Boer Boel

بور بول یک سگ بولدوگ بزرگ و از نژاد آفریقای جنوبی است. این سگ برای حفاظت از خانه یا مزرعه تربیت می شود. بور بول ها در برابر حیوانات درنده، معمولا در خط اول دفاع هستند و در رد یابی بسیار مهارت دارند. آن ها وفادرند و از خانواده شان با تمام وجود محافظت می کنند.

Gull Dong

گل دونگ (که به بولداگ پاکستانی نیز مشهور است) نژادی مابین «Gull Dong» و «Bully Kutta» است. بسیار قوی و قدرتمند می باشد. این سگ معمولا به طور خاص به عنوان سگ جنگی تربیت می شود، و به متهاجم بودن و غیر قابل کنترل بودن مشهور می باشد.

Basenji

بسنجی از نژاد سگ های شکاری است که از آفریقای مرکزی آمده، و در رده سگ های تیزبین قرار می گیرد. آنها بسیار تیز، کنجکاو و مهربان می باشند. بسنجی ها زیاد با غریبه ها جور نمی شوند، و از لحاظ قابل تربیت بودن در پایینترین رده ها قرار می گیرند.

Saint Bernard

سنت برنارد سگی است بسیار بزرگ، که نخستین بار در کوه های آلپ ایتالیا و سوییس دیده شده است. این سگ اصولا به عنوان سگ امداد نجات تربیت می شده.. این سگ ها معمولا عظیم الجثه می باشند و در امداد نجات آلپ به کار گرفته می شوند. سنت برنارد با غریبه ها و سگ های بزرگ دیگر ارتباط اجتماعی بهتری برقرار می کند و لازم است تربیت آن ها از دوره نوزادی انجام شود تا از رفتار متهاجمانه آن ها جلوگیری شود.

American Bulldog

بولداگ آمریکایی سگ سنگین وزن و عضلانی می باشد. در حالت کلی رفتار دوستانه و مطلوبی دارند، اما گاهی با بالا رفتن اعتماد به نفس شان تندی هایی از خود نشان می دهند. اصولاً این نوع سگ، به عنوان سگ مزرعه پرورش می یابد که می تواند از دام نگهداری کند، با گراز بجنگد، حشرات را بکشد و از اموال صاحب خود نگهداری کند.

Great Dane

این سگ، به «German Mastiff» معروف است، و معمولا سایز بسیاز بزرگی دارد. این سگ رکوردار بلندقد ترین سگ، (۱۱۲ سانتی متر) دنیا است. و برای شکار گوزن و گراز وحشی در آلمان تربیت می شود.

Fila Brasileiro

این سگ، با نام «بولدوگ برزیلی»  شناخته می شود. قدرت ردیابی بسیار بالایی دارند. می توانند بسیار متهاجم و خشن شوند. نگهداری این سگ نیز بخاطر سایز بزرگ و پتانسیل تهاجمی او در بسیاری کشور ها ممنوع می باشد.

Perro de Presa Canario

این سگ بزرگ اصولا برای نگهداری دام پرورش می یابد. اسم این سگ اسپانیولی می باشد و به «سگ قناری گیر» معروف است. لازم است در نوزادی مهارتهای اجتماعی و آموزش حرف شنوی را یاد بگیرد. این سگ، در برخی موقعیت ها می تواند نسبت به دیگر سگ ها، و یا با مضنون شدن به ناشناس ها، بسیار متهاجم شود.

Akita Inu

این سگ در مناطق کوهستانی ژاپن دیده می شود. و دو گونه آمریکایی و ژاپنی دارد. خصوصیت اصلی این سگ، قوی، مستقل، نافذ، و مهربان بودن با اعضای خانواده، و اما دشمنی با غریبه ها می باشد.

Boxer

با اینکه ذاتاً متهاجم نیست، بخاطر ۴۸ حادثه ناخوشایند که این سگ ها از سال ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۲ آفریدند، در دسته ۲۵ سگ خطرناک قرار می گیرد. نژادش آلمانی می باشد و از ۲۳ تا ۳۲ کیلو وزن دارد. بسیار با انرژی، سرزنده، و باهوش و یک دنده است.

Wolf Hybrid

همانطور که از نام آن مشخص است این سگ به سگ گرگی معروف است (معمولا گرگی خاکستری). در نتیجه این سگ دو رگه، دارای صفات ژنتیکی است که (نسبت به سگ ها و یا گرگ ها) چندان قابل پیش بینی نیست.

Chow Chow

این سگ ها اگر چه بنظر می رسد مستقل و غیر صمیمی باشند، به صاحبانشان بسیار وفادارمی باشند. (مگر آن که متهاجم تربیت شوند). اصالتاً چینی هستند، وزنی حدود ۲۳ تا ۳۲ کیلو دارند. می توانند بخوبی از صاحبان خود محافظت کنند. در رده سگ های ریسک پذیر قرار می گیرند. و بخاطر ۲۳۸ مورد تلفاتی که از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۸ به بار آورده اند نگهداری آن ها بدون مجوز امکانپذیر نیست. با وجود آنکه می توان آن ها را در خانه و آپارتمان نگهداری کرد، لازم است فعالیت های فیزیکی داشته و ورزش کنند تا به حیوان خانگی خطرناکی تبدیل نشوند.

Doberman Pinschers

مشخصه شان تیزی، وفاداری و هوشمندی می باشد. این سگ ها بهترین سگ های نگهبان هستند. تنها زمانی حمله می کنند که خانواده یا اموالشان در معرض خطر باشند. نژادشان آلمانی است و وزنی حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلو دارند. با اینکه به عنوان سگ پلیس یا سگ نگهبان نگهداری می شوند، در برابر غریبه ها و دیگر سگ ها، رفتاری پرخاشگرانه نیز از خود نشان می دهند. بخاطر وزن و قدرت قابل توجه، خصلت تهاجمی شان می تواند دردسر آفرین شود.

Huskies

در مناطق شمالی برای کشیدن سورتمه مورد استفاده قرار می گیرند. و همچنین به عنوان سگ مسابقه و ماجراجو از قابلیت های بالایی برخوردارمی باشند. بخاطر غریزه قوی شکار می توانند برای حیوانات کوچکتر خطرناک باشند. این سگ اگر کسل شود می تواند مصیبت به بار بیاورد.

Alaskan Malamutes

نژاد این سگ به سیبری بازمی گردد. به ورزش و تحرک روزانه احتیاج دارد تا بتواند شاد بماند. در غیراین صورت، کسل شده و نافرمان می شود. این سگ بزرگ می تواند از ۳۲ کیلو تا ۴۵ کیلو وزن داشته باشد. می تواند برای حمل و نقل، همراه خوبی باشد و در برف و سورتمه کشی به کار گرفته شود. آن ها بسیار مستقل هستند، از زیر باران ماندن خوششان نمی آید، با حیوانات کوچکتر زیاد کنار نمی آیند، و به عنوان سگ نگهبان قابل اعتماد نیستند.

Rottweiler

سگ هایی بسیار قوی که غریزه نگهبانی و اتحاد دارند. ذاتاً پتانسیل رفتارهای خطرناک دارند که ریشه در رفتار غیر مسولانه، غفلت درتربیت و غیر اجتماعی بار آمدن از سوی صاحبانشان است. در غیر اینصورت، قدرت این سگ چیزی فرای حد تصور و غیر قابل انکاراست.

German Shepherd

جرمن شپهرد، این دسته سگ ها از نژاد آلمانی هستند و وزنی حدود ۳۲ تا ۴۵ کیلو دارند. به باهوشی، تیزی، اعتماد بنفس بالا، هوشیاری، و شجاعت معروف هستند، و معمولا به کار پلیس می آیند. اما باید به آن ها احتیاط کردن را آموزش داد، زیرا می توانند بیش از حد جهت حفاظت ازخانواده و ملک خود خطرناک شوند و اگر به درستی اجتماعی نشوند دردسرساز خواهند بود.

Pitbull

اصطلاح پیت بول، نژاد هایی از سگ از جمله «American Pit Bull Terrier»، «Staffordshire Bull Terrier» و «American Bulldog» را در بر می گیرند.

این دسته سگ ها برای حمله به گاو نر و گراز تربیت می شوند و نیز اکثریت آن ها برای جنگیدن با سگ، در بسیاری از نقاط دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. این سگ در امریکا به عنوان خطرناکترین سگ شناخته شده می شوند.

Caucasian Ovcharka

این سگ که به «Caucasian Shepherd» یا سگ قفقاز معروف است. معمولاً برای حفاظت از دام تربیت و به کار گرفته می شوند. اعتماد به نفس بالایی دارند، پرخاشجو، مقتدر و شجاع هستند و قدرت دفاع بسیار بالایی دارند. اما اگر بدرستی تربیت و اجتماعی نشوند کاملاً غیر قابل کنترل و خطر آفرین خواهند بود.